oliaei
26 آذر 1401 - 13:40

ناشران بناب، دومین پرچمدار انتشار کتاب در آذربایجان شرقی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب گفت: ناشران این شهرستان با ثبت درخواست انتشار 101 جلد کتاب، بعد از تبریز مقام دوم انتشار کتاب را از آن خود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، رضا لعلی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد، با بیان اینکه رویکرد دولت، هزینه‌کرد در بخش های فرهنگی و هنری است، اظهار کرد: سال آینده در کمیته برنامه ریزی ردیفی برای توسعه کتابخانه های عمومی شهرستان ایجاد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان بناب با داشتن بیش از 450 واحد فعال تولیدی سهم بسزایی در رونق تولید و چرخه اقتصادی استان دارد، تصریح کرد: متأسفانه در حوزه فرهنگی و هنری آن گونه که شایسته نام بناب است، کار نشده است.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بناب خاطرنشان کرد: هم اکنون سه کتابخانه عمومی شهری و روستایی در شهرستان بناب وجود دارد که این کتابخانه ها از لحاظ فضا از جمله قرائت‌خانه و حتی مخازن کتاب از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند و علاقمندان به مطالعه و کتابخوانی با مشکل مواجه هستند.

لعلی در ادامه، جلب مشارکت خیرین در ساخت کتابخانه ها را یک ضرورت دانست و گفت: سرمایه گذاری در بخش کتاب و کتابخوانی باعث ماندگاری و جاودانگی انسان ها می شود به گونه ای که مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند تمام رجال بزرگ تاریخ بشری از طریق کتاب جاودانه شده اند.

احداث 3 کتابخانه جدید، بناب را به استانداردهای لازم می رساند 

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود از کل جمعیت شهرستان بناب 3 هزار و 649 نفر در کتابخانه های عمومی این شهرستان عضویت دارند که از لحاظ استاندارد این آمار باید به 28 هزار نفر عضو می رسید.

اسد بابایی، شهرستان بناب را نماد توسعه و پیشرفت دانست و گفت: این شهرستان به واسطه وجود دانشگاه های متعدد و حوزه علمیه بسیار قوی از ظرفیت بسیار بالایی برای پیشرفت برخوردار است.

وی با بیان اینکه طبق استانداردهای موجود برای هر 25 هزار نفر یک کتابخانه باید باشد تصریح کرد: شهرستانی مثل بناب با 150 هزار نفر جمعیت دارای سه کتابخانه است که اگر بتوانیم سه کتابخانه جدید در این شهرستان راه اندازی کنیم، تازه به استانداردهای لازم خواهیم رسید.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی در ادامه با تأکید بر اینکه آینده یک کشوردر کتابخانه ها رشد می کند، اذعان کرد: در دوران کرونا، آموزش و پرورش نسل جوان را به اجبار به شبکه های اجتماعی سپردیم ولی با فروکش کردن پاندمی و بازگشایی مدارس می توانیم از طریق فرهنگ سازی کودکان و نوجوانان را دوباره با کتاب و کتابخوانی آشتی دهیم.

بابایی اظهار امیدواری کرد که در شهرستان بناب به وسیله مسئولان و نهادهای آموزشی از جمله آموزش و پرورش و در جایگاه مهم‌تر خانواده با تکنولوژی جدید به فرزندان خود فرهنگ کتابخوانی را بیاموزیم. 
  
احداث کتابخانه مرکزی در بناب جزو برنامه های شورا و شهرداری است 

شهردار بناب همچنین در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بناب با تأکید بر حمایت این نهاد خدمات‌رسان و مردمی از حوزه کتابخوانی گفت: شهرداری بناب علاوه بر پرداخت نیم درصد سهم خود به کتابخانه، برنامه ریزی دیگری برای حوزه کتابخوانی دارد.

فرید پناهی با اشاره به اینکه شهرداری بناب تمام تلاش خود را برای پرداخت بموقع نیم درصد قانونی از محل درآمدهای شهرداری به حوزه کتاب و کتابخوانی انجام داده است، افزود: شهرداری و شورای اسلامی شهر بناب به دنبال احداث کتابخانه مرکزی شهرستان هستند و از آنجایی که فضای موجود کتابخانه های عمومی پاسخگوی نیاز شهروندان نبوده است، لذا شورا و شهرداری در تلاش برای احداث کتابخانه مرکزی با ظرفیت های بسیار مناسب در این شهرستان هستند.

فعالیت 400 نویسنده در بناب  

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب در ادامه این جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: ناشران این شهرستان با ثبت 101 جلد کتاب بعد از تبریز مقام دوم انتشار کتاب را از آن خود کرده اند.

حبیب صدقی با اعلام اینکه شهرستان بناب دارای 18 محل در حوزه کتاب و کتابخوانی است، افزود: هم اکنون بیش از 400 هزار عنوان کتاب در این کتابخانه های متعدد نگهداری می شوند.

وی با بیان اینکه 400 نویسنده در شهرستان بناب فعالیت دارند، تصریح کرد: شهرستان بناب بعد از تبریز یکی از مهم ترین قطب‌های نشر کتاب در استان آذربایجان شرقی است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بناب خاطرنشان کرد: در همین راستا پنج ناشر در بناب در حال فعالیت هستند که در سال گذشته با ثبت 101 جلد کتاب بعد از تبریز مقام دوم انتشار کتاب را به دست آوردند.

صدقی در ادامه با تأکید بر اینکه با تکمیل و افزایش زیرساخت های حوزه کتاب و کتابخوانی شاهد رشد بیشتر شهرستان بناب در این حوزه خواهیم بود، تصریح کرد: مردم بناب از قدیم به کتاب و کتابخوانی معروف بوده و در فرهنگ و زندگی مردم بناب، کتاب جایگاه ویژه ای دارد.

پایان پیام/ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 915564