oliaei
21 آذر 1401 - 19:47

کاهش ۲۵ برابری سطح پوشش بیمه کشاورزی در آذربایجان‌شرقی

تبریز-رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: سطح پوشش بیمه محصولات کشاورزی استان از ۲۵۰ هزار هکتار در سال گذشته به ۱۰ هزار هکتار تا این موقع از سال جاری کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر فتحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: متأسفانه صندوق بیمه کشاورزی نتوانسته آن گونه که باید به تعهدات خود عمل کند تا کشاورزان را در سنوات آتی مشتاق به بیمه محصولات خود شوند بنابراین این موضوع موجب افت عملکرد این صندوق و کاهش سطح پوشش بیمه در سطح استان شده است.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی این استان در معرض انواع تهدیدات قرار دارد، اظهار داشت: در صورت پیش آمدن هر رخداد خسارت‌زایی، کشاورزان به دستگاه‌های مختلف مراجعه خواهند کرد و به دلیل عدم پیش بینی منابعی خارج از بیمه، اقدام کمک کننده دیگری برای جبران خسارت کشاورزان دور از ذهن است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، پرداخت ۷۰ درصد غرامت در مقایسه با عدم بیمه را به نفع کشاورزان دانست و گفت: با توجه به اینکه در کنار افزایش حق بیمه در سال جاری، تعهدات بیمه نیز افزایش یافته و بالابردن سطح پوشش بیمه در جهت منافع کشاورزان است.

فتحی، با اشاره به تخصیص تسهیلات بانکی به بخش امور دام، ادامه داد: در این زمینه مقرر شده بود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد که متأسفانه ۱۰ هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافت و تسهیلات پرداخت شده برای امور دام و مرغداری‌ها از محل همین اعتبار است.

وی یادآوری کرد: وزیر جهادکشاورزی برای احیای ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی باقی مانده تلاش می‌کند که به محض تحقق آن، این تسهیلات در اختیار فعالان این بخش قرار می‌گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 906928